«ΠΕΡΠΕΣΣΕΙΑ 2011» - ΔΙΗΜΕΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Perpesseia2011-1.jpgPERPESSEIA2011-2.jpg

Το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας σάς προσκαλεί  στις διήμερες μουσικές εκδηλώσεις Περπέσσεια 2011. Δύο βραδιές αφιερωμένες στην αξέχαστη πιανίστα και μουσικοπαιδαγωγό Ελεονόρα Περπέσσα-Μάνκεν, κόρη του αείμνηστου Σιατιστινού μουσικοσυνθέτη Χαρίλαου Περπέσσα, θα έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν όσοι παρευρεθούν στις 10 και 12 Αυγούστου στο παλαιό Τραμπάντζειο Γυμνάσιο Σιάτιστας. Χάρη στην ευγενική δωρεά της οικογένειας Μάνκεν, η οποία προσέφερε το πιάνο τής Ελεονόρας στο Τραμπάντζειο Γυμνάσιο, το πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής:

Τετάρτη 10 Αυγούστου, ώρα 8 μ.μ. στο παλαιό Τραμπάντζειο Γυμνάσιο:

• Αφιέρωμα στην Ελεονόρα Περπέσσα-Μάνκεν.
  • Καθηγητές ?μεταξύ των οποίων και απόφοιτοι?  του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας  θα ερμηνεύσουν στο πιάνο τής Ελεονόρας έργα από την κλασική και την έντεχνη ελληνική μουσική.

Παρασκευή 12 Αυγούστου, ώρα 8 μ.μ. στο παλαιό Τραμπάντζειο Γυμνάσιο:

Φίλοι και μαθητές του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας  θα ερμηνεύσουν στο πιάνο τής Ελεονόρας έργα από το ευρύτερο φάσμα του μουσικού ρεπερτορίου.