Ορος Μπούρινος: Γεωλογία και Διαδρομές

Το όρος Μπούρινο και στοιχεία της γεωλογίας και μορφολογίας του καθως και ο Ορειβατικός Σύλλογος Σιάτιστας ήταν το περιεχόμενο παρουσίασης που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 16 Μαρτίου στο Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας.

Η εκδηλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα "ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ: ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ? ΦΥΣΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ, ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ, ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΣΤΗ ΣΙΑΤΙΣΤΑ" που υλοποιείται το τρέχον σχολικό έτος στο σχολείο μας και καλεσμένη για την παρουσίαση ήταν η κα Μπατσή Αννα, Γεωλόγος, πρόεδρος του Ορειβατικού Συλλόγου Σιάτιστας και Γραμματέας της Περιφέρειας Ορειβατικών Συλλόγων Κ/Δ. Μακεδονίας για το 2011.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν στοιχεία της γεωλογίας της περιοχής και να ενημερωθούν για τις δραστηριότητες του Ορειβατικού Συλλόγου Σιάτιστας.

Anna_MP 001.jpgAnna_MP 002.jpg