Ο Θανάσης Πολυκανδριώτης στο Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας. Όταν η εκπαίδευση διανθίζεται με δεξιοτεχνικές πενιές?

Το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας είχε τη χαρά και την τιμή να συνεργαστεί με το διακεκριμένο μουσικοσυνθέτη και ερμηνευτή μπουζουκιού Θανάση Πολυκανδριώτη για την πραγματοποίηση Εργαστηρίου Μπουζουκιού που έλαβε χώρα στο Ιστορικό Τραμπάντζειο Γυμνάσιο της Σιάτιστας στις 5 Απριλίου 2012 και ώρα 13.00. Οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας είχαν την ευκαιρία να διδαχτούν από τον ειδήμονα του δημοφιλούς μουσικού οργάνου τις ιδιαίτερες πτυχές της Λαϊκής Μουσικής. Το απόγευμα της ίδιας μέρας ο Θανάσης Πολυκανδριώτης βρέθηκε στην Κοζάνη, στην αίθουσα Φίλιππος για να παρουσιάσει το βιβλίο του Λαϊκή Αρμονία και να παρακολουθήσει Συναυλία-Αφιέρωμα στον ίδιον που έδωσε το Σύνολο Λαϊκής Μουσικής υπό την καθοδήγηση και διδασκαλία των  Κώστα Γεδίκη, Κωνσταντίας Ιακωβάκη και Βασιλικής Κακαγιάννη. Το Σύνολο Λαϊκής Μουσικής του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας αποτελείται από τους μαθητές Χαράλαμπο Χαλαμούτη και Δήμητρα Παπαγερίδου, φωνή, Νίκο Παντέλογλου, Τάσο Χρόνη και Χρήστο Ρουσίτι, μπουζούκι, Θεολογία Σκαμάγκα, ακορντεόν, Ρέι Κόλα, ηλεκτρική κιθάρα, Μάριο Κωνσταντινίδη, μπάσο, και Πάρη Στεφανίδη, Νίκο Πήτα και Παναγιώτη Γκαγκασούλη, κρουστά. Τους μαθητές διαδέχτηκαν στο πάλκο οι καθηγητές του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας για να συνεχίσουν το πρόγραμμα στο πλευρό του Θανάση Πολυκανδριώτη. Πιο συγκεκριμένα συμμετείχαν οι Πανάγιω Τρίκου, φωνή, Κώστας Γεδίκης, μπουζούκι, Δημήτρης Θεοδωράκης, βιολί, Κωνσταντία Ιακωβάκη, ακορντεόν, Νίκος Δούρβας, φωνή και κιθάρα, Γιάννης Ζορπίδης, μπάσο, και Βασιλική Κακαγιάννη, κρουστά.

Την εκδήλωση χαιρέτισε η Δήμαρχος Βοΐου Παναγιώτα Ορφανίδου και τίμησαν με την παρουσία τους ο Στρατηγός του Α΄ Σώματος Στρατού Κοζάνης Γιώργος Ντζιμάνης, ο Αντιδήμαρχος Βοΐου Θεόκλητος Γιώτης, η Σχολική Σύμβουλος Αγγλικών Βασιλική Τσιτούρα, η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης Αναστασία Καρανίκα και πλήθος κόσμου.

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων και το μαθητικό δυναμικό του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας ευχαριστούν θερμά το Θανάση Πολυκανδριώτη, ο οποίος, ανταποκρινόμενος στην πρόσκληση της διευθύντριας του Σχολείου, Μαρίας Ντούρου, ήρθε στην Σιάτιστα με μόνη ανταμοιβή τη χαρά να μεταδώσει τα φώτα του, την αγάπη του και το μεράκι του για τη μουσική και το μπουζούκι στους μαθητές.

Επιπλέον, η Διευθύντρια του σχολείου ευχαριστεί τον Στρατηγό του Α΄ Σώματος Στρατού Κοζάνης Γιώργο Ντζιμάνη, τη Δήμαρχο Βοΐου Παναγιώτα Ορφανίδου, τον Αντιδήμαρχο Θεόκλητο Γιώτη, τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας, το ξενοδοχείο Σιατιστινό Αρχονταρίκι, τα Catering Δαγκλής και τη γραφίστα Βάσω Γεδίκη, χωρίς την συμβολή των οποίων δε θα ήταν εφικτή η πραγματοποίηση του όλου εγχειρήματος.

Τέλος, ευχαριστεί και συγχαίρει τους μαθητές και τους καθηγητές που έπαιξαν και τραγούδησαν αλλά και όλους εκείνους που συνέβαλλαν με την συνέπεια, το μεράκι και την αγάπη τους στη διοργάνωση των εκδηλώσεων.

Δρ Μαρία Ντούρου

Ακολουθούν φωτογραφίες από τις δυο εκδηλώσεις. Το βίντεο είναι διαθέσιμο στην περιοχή Πολυμέσων της σελίδας μας.