Χορήγηση πτυχίων Μουσικής Ειδίκευσης

ΘΕΜΑ: «Χορήγηση πτυχίων μουσικής ειδίκευσης»

Σύμφωνα με τις προσκλήσεις των Συλλόγων αποφοίτων Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης και Μουσικού Σχολείου Πειραιά με θέμα «Ενημέρωση Μουσικών Σχολείων για τα πτυχία Μουσικής Ειδικότητας», το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας καλεί όλους τους αποφοίτους του Μουσικού Λυκείου, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις εξετάσεις που έχουν θεσπιστεί με Υπουργική Απόφαση για απόκτηση των πτυχίων:

1) Ειδικού Αρμονίας

2) Παραδοσιακής Μουσικής (Βυζαντινής) και

3) Παραδοσιακών Οργάνων

να προσέλθουν στο Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας κατά τις πρωινές ώρες να παραλάβουν σχετική αίτηση που θα αποστείλουν στο Υπουργείο Παιδείας.

Σύμφωνα με τη σχετική Υπουργική Απόφαση: «Δικαίωμα συμμετοχής σε αυτές τις εξετάσεις έχουν όλοι οι απόφοιτοι των Μουσικών Λυκείων ανεξάρτητα από το έτος αποφοίτησής τους, μετά από αίτησή τους, η οποία υποβάλλεται στη Δ/νση Σπουδών Δ. Ε. ? Γραφείο Μουσικών Σχολείων του Υπουργείου Παιδείας, Ανδρέα Παπανδρέου 37, Μαρούσι 15180, μέχρι τις 15 Ιουλίου εκάστου έτους.

Σύμφωνα με το Ν. 2158/1993 τα χορηγούμενα πτυχία είναι ισότιμα με τα χορηγούμενα από τα ωδεία και τις μουσικές σχολές.

Συνημμένη και η σχετική αίτηση.